Büyük Birader her yerde

Popüler sosyal medya aracı olan Twitter,  blog sayfasından müjdeli haberi biz Android kullanıcılarına verdi. Twitter’ın  100 milyon dolara satın aldığı Periscope uygulaması   bugünden itibaren tüm Android telefonlarda yerini alacak. Kullanıcıların bulunduğu yerden takipçilerine canlı yayın yapma imkanı sağlayan Periscope bundan önce sadece Iphone’da kullanılıyordu ve büyük ses getirmişti.

Buraya kadar yazılana bakıp başlığın bu yazı ile ne alakası var demeyin. Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan İngiliz edebiyatının önemli kalemi George Orwell’ın başyapıtı sayılan 1984 isimli romanı,  reyting rekorları kıran ünlü Biri Bizi Gözetliyor (BBG)  yarışma programına da ilham kaynağı olmuştu. Dünyanın sürekli birbiriyle savaşan üç totaliter polis devletinin egemenliği altında olduğu düşsel bir gelecekte geçen roman, hem o dönemde (1949) hem de sonraki yıllarda çok sayıda okuru derinden etkilemişti. Bu roman aynı zamanda 1984 yılında beyazperdeye de uyarlanmıştı.

Gelelim Büyük Birader kavramına. Big Brother yani Büyük Birader;  meydanlarda, sokaklarda, caddelerde, evlerin duvarlarında kısacası ülkenin her yerinde  yer alan afişleriyle, fotoğraflarıyla, ekranlarda yer alan görüntüsüyle, sesiyle ve  gözleriyle sanki insanın her hareketini izliyormuş gibi duruyordu. Ve bütün resimlerinde şu yazı yer alıyordu: “BÜYÜK BİRADERİN GÖZÜ SENDE”. Tam bir gözetim toplumuydu romanda geçen o ülke.

e  kameraları sonrasında ise  internet ve cep telefonu girdi hayatımıza. Güvenlik kameraları da yerini aldı. Artık gizlimiz saklımız kalmadı. Akıllı telefonlarımız ile her anımızı sesli veya görüntülü kayda geçirir hale geldik.  Günümüzde ise  sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle  beraber günlük yaşantımızı, üzüntülerimizi, mutluluklarımızı,  sevinçlerimizi ve her anımızı kamuya açtık. Instagram’a yüklediğimiz fotoğraflarımızla fenomen oluyoruz.  Gizlimiz saklımız kalmadı. Gittiğimiz yerleri bile bildiriyoruz. Belki peşimizden birileri de gelir diye. Ya da “bak ben buradayım ama sen yoksun” edasıyla yazdık. Beğeniler aldıkça dijital mutluluklar yaşadık. Dijital yaşıyoruz dijital, mutluluk dijital, üzüntü dijital, aşk dijital. Fotoğraf çekip Facebook’a koyuyoruz ki sanal arkadaşlarımızda baksın, like yapsın ve  yorum yazsın. Sanki hepimiz birer Büyük Biraderiz. Gözümüz hep kendi üzerimizde ya da başkalarının üzerinde. Mahremiyet kavramını da. tartışır hale geldik.

Gelelim yazının başına. Milyar dolarlık mavi kuşun popüler uygulaması olan Periscope, bugünden itibaren Iphone kullanıcılarından sonra Android kullanıcılarının da telefonlarında yerini  alacak. Ve  bundan sonra hepimizin gözleri sizlerin üzerinde olacak. Hepimizi Büyük Biraderiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>