Kurumsal İletişim Profesyonelleri Profil ve Algı Araştırması

indir (1)

Kurumsal İletişimciler Derneği, mesleki sorunlara çözüm bulmak için kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma, kurumsal iletişim profesyonellerinin kurum içindeki konumlarından görev tanımlarına, bütçe ve ekip durumlarına kadar pek çok konuda veriler içermektedir.

IPSOS tarafından gerçekleştirilen araştırmada 15 farklı ilde 664 kurumun yönetici ile görüşülmüş. Bunun yanında İstanbul ve Ankara’da bulunan 35 STK ve kamu kurum yöneticisi ile de görüşülmüştür. Derinlemesine görüşme yapılan 15 kişi ile birlikte toplam katılımcı sayısı 714 kişidir.

Araştırmanın öne çıkan sonuçları ise şunlar:

Kurumlarda çalışan sayısı arttıkça, kurumsal iletişimin üst düzey yönetim içinde görülme oranı da yükseliyor. Toplam grup içinde, kurumsal iletişim %67 oranında Okumaya devam…

Halkla İlişkiler Mesleğinin Üstadı Betül Mardin’den…

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince… Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini  Okumaya devam…

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı

TANIM

Çalıştığı kurumun tanınmasını, çalışmalarına karşı insanlarda olumlu izlenimler uyandırmasını, çevresiyle iyi ilişkiler kurmasını ve saygınlığını artırmasını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları yapan kişidir.

A- GÖREVLER

– Çalıştığı kurumu tanıtıcı raporlar, haber bültenleri, resimli broşürler hazırlar,
– Kurumun çalışmalarının ve etkinlik alanlarının basın, radyo ve televizyon aracılığı ile halka tanıtılmasını sağlar,
– Konferans, seminer, sergi, basın toplantısı, yıldönümü gibi kültürel ve sosyal etkinlikleri düzenler,
– Yöneticilerin konuşma ve yazışmalarını inceler,
– Kurumla ilgili izlenimleri takip ederek kurumun daha iyi tanıtılmasını ve saygınlığının artırılmasını sağlayacak çalışmalar yapar.

Okumaya devam…