İletişimcilerin izlemesi gereken 10 film

Küresel çapta faaliyet gösteren Birleşik Krallık merkezli PR ajansı LewisPRhalkla ilişkiler,reklamcılık ve pazarlama ile ilgilenen iletişimcilerin mutlaka görmesi gereken 10 filmi içeren bir IMDB listesi oluşturmuş.

Ajansın teknoloji markaları üzerine odaklanan PR uzmanı Juan Feal imzası taşıyan liste ilginç filmleri barındırıyor:

1. The Candidate (1972)

IMDB puanı: 7,1
Yönetmen: Michael Ritchie
Oynayanlar: Robert Redford, Peter Boyle, Melvyn Douglas

Bill McKay, Amerikan seçimlerde senatoya adaylığını koymuş genç bir siyaset adamıdır. Kazanmaktan yana pek umudu olmayan McKay seçim kampanyasıyla müessesenin canını sıkmaya niyetlidir.

2. Wag the Dog (1997)

IMDB puanı: 7,1
Yönetmen: Barry Levinson
Oynayanlar: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Anne Heche

Adı seçimlerden hemen önce dramatik bir biçimde seks skandalına karışan ABD Başkanı, dikkatleri başka yöne çekmek için bir reklamcı ve Hollywood yapımcısıyla birlikte Arnavutluk’ta bir savaş kurgular.

3. Thank You For Smoking (2005)

IMDB puanı: 7,6
Yönetmen: Jason Reitman
Oynayanlar: Aaron Eckhart, Cameron Bright, Maria Bello

Büyük tütün firmaları için lobicilik yapan Nick Naylor, hayatını sigara üretmeye ve içmeye teşvik ederek kazanmaktadır. Bir yandan sigarayı halk arasında yaygınlaştıracak stratejilere kafa yoran Naylor, diğer yandan 12 yaşındaki oğluna iyi örnek olmaya çalışır.

4. The Joneses (2009)

IMDB puanı: 6,4
Yönetmen: Derrick Borte
Oynayanlar: Demi Moore, David Duchovny, Amber Heard

Mahalleye yeni taşınan Jones’ler dışarıdan bakıldığında kusursuz bir Amerikan ailesi görüntüsü çizmektedir. Oysa aslında bu görüntü, mahallelere lüks tüketim ürünleri kullanımını benimsetmeyi hedefleyen bir pazarlama 

5. 99 Francs (2007)

IMDB puanı: 7,0
Yönetmen: Jan Kounen
Oynayanlar: Jean Dujardin, Jocelyn Quivrin, Patrick Mille

Paris menşeli prestijli bir reklam ajansının kreatif departmanında çalışan Octave, yaratıcılığının önüne taş koyan müşterilerden ve vasat pazarlama müdürlerinden bunalır. İç dünyasının git gide çökmekte olduğunu hisseden reklamcı, herkese bir ders vermek ve kendisini kovdurup bu dünyadan uzaklaşmak için sektörün sınırlarını zorlamaya karar verir.

6. The Ides of March (2011)

IMDB puanı: 7,2
Yönetmen: George Clooney
Oynayanlar: Paul Giamatti, Geurge Clooney, Philip Seymour

İdealist Stephen Meyes, seçimler için gelecek vaat ettiğine inandığı demokrat partinin iletişim çalışmalarını yönetmek üzere işe başlar. Bu süreçte Meyes, siyasetçilerin başarı uğruna ne kadar kirli işlere bulaşabileceklerini görür.

7. Smoking Room (2002)

IMDB puanı: 6,5
Yönetmen: Roger Gual, Julio D. Wallovits
Oynayanlar: Miguel Angel Gonzalez, Francesc Orella, Francesc Garrido

Amerikalı bir şirketin İspanya şubesi, ofislerinde sigara içilmesini yasaklar. Mesai saatlerinde sigara içmek için her seferinde sokaklara dökülmek zorunda olan çalışanlardan Ramirez, ofisteki kullanılmayan bir odanın sigara odası yapılması için imza kampanyası başlatır.

8. The Queen (2006)

IMDB puanı: 7,4
Yönetmen: Stephen Frears
Oynayanlar: Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell

Prenses Diana‘nın beklenmedik ölümünün ardından kraliyet ailesinin içine düştüğü zorlukların anlatıldığı filmde, İngiliz halkının aileye tepki göstermesiyle birlikte Tony Blair’in sürece dahil olması ve kraliçeyle yaptığı görüşmelerle halkın öfkesini dindirme çalışmaları anlatılıyor.

9. Frost/Nixon (2008)

IMDB puanı: 7,7
Yönetmen: Ron Howard
Oynayanlar: Frank Langella, Michael Sheen, Kevin Bacon

İngiliz gazeteci David Frost‘un Başbakan Nixon ile 1977′de gerçekleştirdiği röportajı ve röportajın arka planını konu alan belgesel niteliğindeki film, Watergate skandalını takip eden sessizlik döneminde yaşananlara ışık tutarak Nixon’un siyaset adamlığının geldiği noktayı ve kurduğu ilişkilerin niteliğini mercek altına yatırıyor.

10. People I Know (2002)

IMDB puanı: 5,5
Yönetmen: Daniel Algrant
Oynayanlar: Al Pacino, Téa Leoni, Ryan O’Neal

Eli Wurman ünlülerin halk nezdindeki imajlarını cilalayan bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Wurman, günün birinde kendisini karanlık bir komplonun içinde bulur.

Kaynak: http://www.mediacatonline.com/iletisimcilerin-izlemesi-gereken-10-film/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>