“İletişimi” Engelleyen İletişim Araçları

social_family

İletişimin yaygınlaşmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için ortaya çıkan iletişim araçları, günümüz  teknolojisinin  gelişmesi ile birlikte daha kolay ulaşılır hale gelmesine rağmen, kişilerarası iletişimin önünde bir engel teşkil ediyor mu?

İletişim bilimci Watzlawicks ve onun görüşleri etrafından birleşen iletişim bilimcilere göre  “İletişimsizlik mümkün değildir.” İnsan, yaşam fonksiyonlarını tamamen yitirmediği sürece bir şekilde iletişim kurabiliyor.  Ayrıca her gün sayısız bilgi alışverişi içerisinde bulunuyoruz. Bu bilgi alışverişi, kişilerarası iletişimin dışında televizyon, gazete, dergi, radyo, telefon, bilgisayar, internet vb. iletişim araçları aracılığıyla da gerçekleşiyor.

Peki bu iletişim araçları nasıl oluyor da bir şekilde “iletişimi” engelleyebiliyor. Bana göre yüz yüze iletişimi engelleyen araçlar;  televizyon,  internet ile birlikte sosyal medya araçları, cep telefonu ve tabletler.

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bazı durumlar konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Örneğin; okulda, işyerinde, yemekhanede, kantinde ya da sokakta tanıdığımız insanları görmezden gelmek, yüz yüze karşılaşmamak ve onlarla iletişim kurmaktan kaçınmak için hemen cep telefonumuzu çıkartıp onunla ilgileniyormuş gibi yapıyoruz. Burada şunu diyebilirsiniz. “Zaten amacımız iletişim kurmak değil. Cep telefonunu bunun için sadece bir araç”. Peki,  aynı masada veya bir ortamda bir arada olan insanların  sohbet etmek yerine hep birlikte cep telefonları ile ilgilenmelerine ne dersiniz? Sadece cep telefonları mı tabletler de aynı işlevi görmüyor mu.  Ya mesajlarımıza bakıyoruz ya da sosyal medya hesaplarımıza. Youtube’tan video izliyoruz, Google’dan aramalar yapıyoruz  veya web sitelerinde sörf halindeyiz. Aynı evin içerisinde yüz yüze konuşmak yerine Whatsapp’dan birbirimize mesaj atıyoruz. Televizyon açık haldeyken kaçımız birbirimizle konuşuyoruz. Aynı anda iki ekranı da birlikte kullanıyoruz (Televizyon ve cep telefonu).  Kutlamalar içeren önemli günlerde mesajları kişiselleştirmek ya da kişileri aramak yerine toplu mesajla bu görevimizi de yerine getiriyoruz. Belki de bizi yakınlaştırdığını düşündüğümüz iletişim araçları zaman zaman bizi birbirimizden uzaklaştırıyor.

“Hocam artık görüntülü arama denilen bir uygulama var. Bu şekilde yüz yüze iletişimi kurabiliyoruz. Uzaklardaki sevdiklerimize, ailemize, yakınlarımıza ve arkadaşlarımıza ulaşabiliyoruz” dediğinizi duyar gibiyim. Günümüzde zamanın hızlı akıp gitmesine, günlük yaşamın yoğun temposuna ayak uydurabilmek için tabi ki iletişim araçlarından yararlanacağız. İmkanlarından sonuna kadar faydalanacağız. Ama yine de yüz yüze iletişimin hakkını  vermeyi unutmayacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>