The Kitap’tan iki yeni kitap raflarda

 

kitap

Reklamcılık, marka, iş ve kişisel gelişim kitapları ile yayınlarına devam eden The Kitap iki kitabı daha okuyucularla buluşturuyor.

İlk kitap   “Reklamsız Marka Yaratma- Dijital Dünyada Başarılı Markalar İnşa Etmenin Sırları”. Yazar Chris Grams, çevirmeni ise Damla Tanla Kurt.

“Büyük bir marka yaratmak için pazarlama eğitimine ya da pazarlama deneyimine ihtiyacınız yok. En iyi markaların bazıları kendilerini hiçbir biçimde pazarlama uzmanı olarak görmeyen insanlar tarafından inşa ediliyor. İşte bu kitap dünya standartlarında bir marka yaratmak isteyen herkese yardımcı olmak için yazıldı.

Pahalı bir reklam kampanyası için yeterli paranız yoksa mevcut pazarlama ve reklam stratejinizin değerinden şüphe ediyorsanız veya en yeni dijital medya araçlarının yüzeysel uygulamalarının ötesine geçmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Reklamsız Marka, yazarın dünyanın önde gelen açık kaynak yazılım şirketi olan Red Hat’de bir milyar dolarlık bir marka yaratmaya yardımcı olduğu 10 yıllık deneyiminden yola çıkarak bir marka yaratmayı adım adım anlatan bir rehber”

 

İkinci kitap ise; Craig T. Bouchard ve  James V. Koch tarafından kaleme alınan “Tırtıl Nasıl Büyüdü- Caterpillar’ı diğer şirketlerden farklı kılan neydi ? İ Okumaya devam…

Akışkan Modern Dünyadan 44 Mektup (Zygmunt Bauman)

0000000387905-1

Bauman’ın 44 mektubu günümüz dünyasına atılmış mektuplardır. Her biri Akışkan Modern Dünya’ya dairdir. Geçmiş ile bugün, bugün ile gelecek ve son olarak geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmak üzerinedir. Çelişkili fikirler ve öneriler curcunası içinde gerçek ve değerli parçacıkları yalan, yanılsama, çöp ve atık ıvır zıvırdan ayırmamıza yarayacak bir harman makinesi olma çabasındadır.

Diğer yandan tıpkı Richard Rotry’nin ifade ettiği gibi, yeni kuşaklara bir şeyler anlatma telaşıdır: “Çocuklarımızı, masa başında oturup klavyelerin tuşlarına basan bizlerin tuvaletlerini temizleyerek ellerini kirletenlerden on kat, üçüncü dünya ülkelerindeki fabrikalarda klavyelerimizi üretenlerden yüz kat fazla ücretle çalışmamızı içlerine sindiremeyecekleri gibi yetiştirmeliyiz. İlk sanayileşen ülkelerin henüz sanayileşmekte olanlara kıyasla yüz kat refah içinde yaşadığı gerçeğini dert etmelerini sağlamalıyız. Çocuklarımız öncelikle kendi kaderiyle başka çocukların kaderi arasındaki eşitsizliğin ne tanrının istediği ne de ekonomik yeterlilik için gerekli bir bedel olduğunu, bunun kaçınılabilir bir trajedi olduğunu öğrenmeliler. Birileri gırtlağına kadar doyarken kimsenin açlık çekmemesini sağlamak için dünyanın nasıl değiştirilebileceğini bir an evvel düşünmeye başlamalılar.

Bu mektuplar yukarıdaki hedefler gözetilerek kaleme alınmıştır. Sahiplerini bulmaları dileğiyle…

(Arka kapaktan)

Kitap Önerisi: Cesur Yeni Medya

cesur-yeni-medya

Henry Jenkins

“Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü

Çeviren: Nihan Yeğengil, İletişim Yayınları.

Henry Jenkins yeni bir medya çağına girdiğimizi iddia ediyor. Bu yeni çağda, medya tüketicileri pasif halden aktif hale geçiyorlar. Kendi istedikleri programları, yine kendi seçtikleri yayın araçlarından izliyorlar, en sevdikleri filmleri yeniden çekiyorlar, romanları yorumlayıp kendi dünyalarında yeniden yaratıyorlar ve tüm bunları birbirleriyle haberleşerek, ortaklaşarak yapıyorlar. Gittikçe genişleyen iletişim seçenekleri sayesinde sahip oldukları güç, medya holdingleri ve stüdyo sahipleri tarafından göz ardı edilmiyor; aksine medya tüketicilerinin bu büyük güçleri, holdingleri ve stüdyoları “hayran”larla işbirliği yapmaya zorluyor. Jenkins’e göre, kimilerinin iddia ettiğini aksine, eski medya yok olmuyor, yeni teknolojilerle işlevi ve statüsü değişiyor.

“Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü, “Yıldız Savaşarı”nın, Harry Potter’ın hayranlarının etkisinden bağımsız olmayan yeni medya gücünün toplumdaki karşılığını; din, eğitim, hukuk, siyaset ve reklamcılık alanlarındaki yansımalarını ortaya koyuyor.

Altın Başlangıç, Aileler ve Çocuklar İçin Para Yönetimi

12109042_117125308643997_8352305780545881285_n

Değerli dostum M. Serhat Semercioğlu’nun yeni kitabı çıktı. Seçkin kitap evlerinden ve internetten kitaba ulaşabilirsiniz.

Kitap, nice değerler yetiştirmiş, engin insanları içerisinde barındıran Anadolu topraklarının, Avrupa’da hali hazırda kendisini tüketim çılgınlığına kaptırmasına ortak olmak istemeyenler ile birlikte yazıldı ve düzenlendi. Ayrıca kendimize ve ailemize sormamız gereken sorular, çocuklara dair finansal eğitim önerileri-uygulamalarını da içerisinde barındırıyor. Ancak bunun yanında sizin ya da çocuğunuzun zengin olacağının garantisini de vermiyor. Önemli olanın elinizdekilerin ve kazanacağınız paranın kıymetini nasıl bilmeniz ve çocuklarımızı bu konularda nasıl yetiştirmemiz gerektiği ile ilgili ne kadar kazanımlar varsa bunu kitapta bulabilirsiniz.

Dikizleme Günlügü

 

indir

Kanadalı romancı ve kültür eleştirmeni Hal Niedzviecki’nin bu kitabı yeni iletişim araçlarının yalnızca eğlence sektörünü değil, toplumu da değiştirdiğini, bu yeni kültürün seks, politika ve gündelik yaşantımız üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Kitapta, realiti şovların parlayıp sönen yıldızları, çok okunan blog yazarları ve sosyal paylaşım sitelerinin yaratıcılarıyla yapılar söyleşiler, konuya ilişkin son akademik araştırmalarla harmanlanarak sunulmakta. Bu sayede popüler kültürün röntgenciliğe, röntgenciliğin  belgesele, sanata ve haber bültenlerine, röntgencinin gazeteciye nasıl dönüştüğüne tanık oluyorsunuz.

Kitabı okuduktan sonra belki de bir çoğunuz, sosyal medya hesaplarınızı tekrar gözden geçirecek ve paylaşımlarınıza daha dikkat edeceksiniz. Mahremiyet kavramının da, yeni iletişim araçlarıyla birlikte nasıl değiştiğine de tanık olacaksınız.

Reklam Bize Ters

phpThumb_generated_thumbnailSelçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi değerli hocam Doç.Dr. Hüseyin Altunbaş’ın yeni kitabı “Reklam Bize Ters” raflardaki yerini aldı.  Reklamcılık öğrencilerine ve reklamcılığı merak eden herkesin okumasını tavsiye ederim. Keyifle okumanız dileğiyle…

 

 

 

 

Mesleğiniz nedir: Reklamcıyım

Yaz oğlum: Tabelacı

!!!

Firmalarımızın reklamcıları patronlar. Onlar yoksa muhasebeciler. Bizim reklam ihtiyacımız yok diyerek reklamcılara kalkan yapmışlardır. Çünkü reklam onlar için paradır. Masraftır. Boşa giden harcamadır. Harcamamak için ne kadar uzak durulursa o kadar iyidir. Reklam yaparlarsa onlar için kötü bile olabilir. Nazar değer, işler kötü bile olabilir. Kötü gitmenin müsebbibi şimdiden hazırdır: Reklam.

Uçağa binip fuarlara katılmaya başlayan, rakiplerle tanışmaya başlayan varsa o zehirden kurtulmaya başlar.

Şansı rakipleridir.

Rakipler ona iletişim yaparsa ne kazanacağını söylemez, gösterir.

Kör göze parmak şeklinden gösterir.

Rakip, reklam iletişiminin öğretmenidir bizde. Ama rekabeti pek de sevmeyiz. Rakipsiz olmak gurur kaynağımızdır. Bu gururla reklamla hiç tanışmadan çoğu firmamız ölmüştür.

Kalanlar da ölmek üzeridir.

(Arka kapaktan)

Reklamcılık Üzerine Kitap Önerileri

Yaratıcılık, Kuralları Boşverin / John Hergart / MediaCat

Reklam Ustaları 1 / Ed. Müge Elden ve Uğur Bakır / Detay Yayıncılık

Reklam Bize Ters / Hüseyin Altunbaş / Literatürk Academia

Reklamcılıkta Anna Karenina İlkesi / Ferruh Uztuğ / Reklam Yaratıcıları Derneği

Bir Reklamcıdan Tüyolar / Bülent Fidan / Reklam Yaratıcıları Derneği

Pazarlama Metaforlar / Gerald Zaltman, Lindsay Zaltman / MediaCat

Tüketici Krallığının Fethi / Micheal Solomon / MediaCat

Reklamcılığın Turuncu Kitabı / Steve Lance, Jeff Woll / MediaCat

Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin O Beni Bir Genelevde Piyanist Sanıyor / Jacques Sequela / AFA

Bir Felsefe Sistemi Olarak Reklamcılık / Jules Henry / Şule Yayınları

İyi Fikir Bulma Tekniği / James Webb Youn Okumaya devam…

Reklam Ustaları 1

indir

Reklam Ustaları 1, reklamcılığı reklamı yaratanlar ve bu yaratım sürecini yönetenler bağlamında anlatmaya çalışan bir kitap. Ancak Reklam Ustaları 1’den yola çıkarak aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarından 21. yüzyılın başlarına değin Amerika ve Avrupa’da reklam sektöründe olup bitenleri ve yaşanan değişimleri, yani reklamcılığın dünyadaki tarihsel serüvenini de görmek mümkün.

Müge Elden ve Uğur Bakır’ın editörlüğünü yaptığı kitapta 19 yazar, dünyada reklamcılığın gidişatını şekillendiren 17 farklı reklam ustasını okuyucuyla buluşturuyor. Kitapta ele alınan ustalar, yaşamları, reklam anlayışları ve ortaya koydukları başarılı reklam kampanyaları çerçevesinde derinlemesine irdeleniyor.

Arka kapaktan….