Kurumsal İletişim Profesyonelleri Profil ve Algı Araştırması

indir (1)

Kurumsal İletişimciler Derneği, mesleki sorunlara çözüm bulmak için kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma, kurumsal iletişim profesyonellerinin kurum içindeki konumlarından görev tanımlarına, bütçe ve ekip durumlarına kadar pek çok konuda veriler içermektedir.

IPSOS tarafından gerçekleştirilen araştırmada 15 farklı ilde 664 kurumun yönetici ile görüşülmüş. Bunun yanında İstanbul ve Ankara’da bulunan 35 STK ve kamu kurum yöneticisi ile de görüşülmüştür. Derinlemesine görüşme yapılan 15 kişi ile birlikte toplam katılımcı sayısı 714 kişidir.

Araştırmanın öne çıkan sonuçları ise şunlar:

Kurumlarda çalışan sayısı arttıkça, kurumsal iletişimin üst düzey yönetim içinde görülme oranı da yükseliyor. Toplam grup içinde, kurumsal iletişim %67 oranındaKurumsal iletişime verilen önemin arttığını söyleyenlerin oranı %67’dir.

Araştırmaya katılanların mezun oldukları bölümlere bakıldığında İşletme/İktisat ilk sırada yer almaktadır. Sırasıyla; Mühendislik, İletişim/Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Uluslar arası İlişkiler, Edebiyat/Psikoloji/Sosyolojidir.

Araştırma, son 5 yılda kurumsal iletişim bütçelerinin çoğunlukla (%61) artış kaydedemediğini ortaya koymaktadır. Büyük kurumsal şirketlerde, bütçelerin 5 yıl öncesine göre arttığını söyleyenlerin oranı, diğer kurumlara göre anlamlı derecede yüksektir (ilkinde %73, ikincisinde %36).

Kurumsal iletişim profesyonellerinin ağırlıkla kadınlardan oluştuğu, sektörde herkesçe kabul edilmiş bir kanaattir. Oysa bu durum İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde böyle… Diğer Anadolu kentlerinde ise erkek ağırlıklı bir yapı bulunuyor.

Raporun tamamına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli…

http://www.kid.com.tr/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>