MARKALAR İÇİN YENİ BİR MECRA: TWITTER REKLAMLARI

Günümüz rekabet ortamında markalar birbirine giderek benzemekte ve  bir markayı diğerinden farklı kılan özellikleri bulmak zorlaşmaktadır. Bununla birlikte tüketiciler günlük yaşantılarında binlerce reklam mesajına maruz bırakılmakta ve tüketici bu kadar sık reklam mesajı arasında markaları hatırlamakta  güçlük çekebilmektedir. Reklamlar yoluyla markaların kişilikleri, kimlikleri ve değerleri tüketicilere aktarılmaktadır.

Genel anlamda reklam, markaların hedef kitleleri ile iletişime geçerek tanıtımlarını yapmak ve marka bağlılığı sağlamak için önemli bir araçtır.Reklam, direkt olarak tüketicinin zihninde istenilen mesajın oluşturulması için kullanılmaktadır. Markaya yüklenmek istenen imaja göre reklam faaliyetleri yapılarak tüketicilere sunulmaktadır. Ayrıca, tüketici reklamlar sayesinde markayı tanımlamaktadır.

Markalar rakiplerinden ayrılarak, hedef kitlelerine etkin bir şekilde ulaşmak, markanın özelliklerini ve üstün yönlerini iletmek, fark edilmek, farkındalık yaratmak ve bilinirliğini arttırmak için alternatif reklam mecrası kullanımına yönelmektedir. Bu alternatif mecraların biri de mikroblog sitesi olan Twitter’dır.

Twitter, günümüzde işletmelerin online pazarlama ve reklamcılık faaliyetleri arasında güçlü bir sosyal ağ (social) network aracı haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet ve akıllı telefonların yaygınlaşması Twitter kullanıcılarını sayısını her geçen gün arttırmaktadır. 2006 yılında yayına başlayan ve 2007 yılında şirketleşen Twitter’ın bugün  500 milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak  etkin kullanım rakamlarına bakıldığında bu sayının 170 milyon olduğu görülmektedir. Yani kullanıcıların üç aylık zaman diliminde bir veya daha fazla tweet gönderdiği söylenebilir. Paris merkezli bir firma olan Semiocast tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada Twitter’ı en aktif kullanan ülkelerin başında Hollanda birinci sıradayken, Japonya ikinci en aktif ülke olurken, üçüncü sırada İspanya yer almaktadır. Türkiye ise Twitter’ı en aktif kullanan ülkeler arasında 13. sırada kalmıştır. 2012 Haziran ayı rakamlarına göre Türk kullanıcı sayısı 3.8 milyonu aşmıştır.

Twitter, markaların tanıtımında ve mesajlarının iletilmesinde hızlı ve önemli derecede etkili bir sosyal medya aracıdır. Twitter marka ve tüketici arasında doğrudan bir yaratıcı kanal oluşturmaya yardımcı olabilmektedir. Genel olarak işletmeler, mevcut ve potansiyel tüketiciler ile ilişkilerini geliştirmede, marka kişiliğini ve değerini sergilemede Twitter hesaplarını kullanma eğilimindedirler. Günümüzde bir çok endüstrideki farklı işletme ve markalar Twitter sayesinde başarılı işlere imza atmaktadırlar. Örneğin 2009 yılında Dell, Twitter hesabı sayesinde kişisel bilgisayarlar, aksesuarlar ve yazılım siparişlerinde 6.500.000$’lık bir gelir elde etmiştir. Bunun yanında Dell’in Twitter’daki takipçi sayısı da 3 ay içerisinde %23 oranında artış göstermiştir.

Twitter kullanıcıları da markanın kampanyalarını, satış promosyonlarını, geliştirdiği ürün ve hizmetleri, kitle iletişim araçlarında yer alan reklamlarını, Twitter’dan takip etmek isteyebilirler.

Twitter’da takipçi sayılarının artmasına ve hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasına yönelik Twitter üç tür reklam uygulaması geliştirmiştir. “Promoted Accounts”, “Promoted Tweets” ve “Promoted Trends”.

Promoted Accounts: Türkçeye “Sponsorlu Hesaplar” şeklinde çevrilen Promoted Accounts ilk olarak 2010 yılı Ekim ayında uygulama konulmuştur. Markanın belli bir ücret ödeyerek oluşturduğu sponsorlu kullanıcı hesabıdır. Sponsorlu hesap, markanın bünyesinde bulunan pazarlama veya sosyal medya uzmanlarının, markanın mevcut takipçilerini ve benzer ilgileri olan Twitter kullanıcılarını analiz ettiği uygulamadır. Analizler sonucunda benzer ilgileri olan bu kullanıcılar için hızlı bir şekilde takipçi tabanlı  “takipçi bölümlendirmeleri” yapılır. Bu uygulama, ortak ilgi ve demografik özellikleri olan kullanıcılarla birlikte yeni takipçilerin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Takipçiler markaların mesajlarını paylaşarak, işletmelerin ürünleri, hizmetleri ve markaları hakkında diğer kullanıcıların bilgi sahibi olmasına, görmesine ve ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Promoted Account uygulaması “Who To Follow-Kimi Takip Etmeli”  ve arama sonuçları özelliklerine sahiptir. “Kimi Takip Etmeli” seçeneği, Twitter’ın kullanıcı tavsiye ettiği ve benzer hesapları tanımladığı, kullanıcılara yeni kişiler, firmalar, markalar ve içerikler keşfetmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Sponsorlu hesaplar takipçi sayısını arttırmakta oldukça etkilidir. “Kimi Takip Etmeli” seçeneği tıklandığında sponsorlu marka bu listenin en üst sıralarında yer almaktadır.

Promoted Tweets: Türkçeye “Sponsorlu Tweetler” şeklinde çevrilen “Promoted Tweets”  ilk olarak 2010 yılı Nisan ayında uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaya ilk kullanan markalar arasında, Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbuck ve Virgin America bulunmaktadır. Bu uygulamayı  Türkiye’de ilk kullanan marka ise Turkcell’dir. Turkcell, 2011 yılındaki bu kampanya ile Twitter’daki takipçi sayısını arttırmak içingnctrkcll tarifeleri ve kampanyaları hakkında tüketicileri bilgilendirmiştir.

Sponsorlu tweetler, tweetlerin daha geniş kullanıcı grubuna ulaşmak için Twitter tarafından ön plana çıkarıldığı ve tanıtımı yapıldığı uygulamadır. Bu hizmet belirli tweetlere erişimde geniş bir olanak sağlamaktadır.

Markalar, yeni kazandıkları takipçi başına ve tıklanan, retweet edilen, favorilere alınan veya cevaplanan “Promoted Tweets” başına ücretlendirilmektedirler.

Promoted Trends: Türkçeye “Sponsorlu Gündem” şeklinde çevrilen “Promoted Trends” ise , ilk olarak 2010 yılı Haziran ayında uygulamaya başlanmıştır. “Trending Topics” seçeneğinin içinde yer almaktadır.  Markanın gündem sıralamasının başında yer almasını sağlamaktadır. Sponsorlu gündemi kullanmak, Twitter kullanıcılarını işletmelerin markaları ya da ürünleri hakkında konuşmaya yönlendirmektedir.

Bu üç tür reklam uygulaması dışında Twitter,  genişletilmiş tweet uygulaması ile, markalara kendi sayfalarında en üste sabit tweetler oluşturabilme,  resim, başlık ve video gibi içerikleri sayfalarına ekleyebilme imkanı sunmaktadır. Twitter bütün bu uygulamalar için markalardan belirli bir ücret almaktadır.

Sonuç olarak Twitter, reklamveren için markalarını hatırlatmada büyük bir potansiyeli barındırmaktadır. İşletmeler ve markalar 140 karakterlik paylaşımları ile, ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmakta, marka kimliğini, kişiliğini ve değerini aktarmakta,  promosyon ve satış kampanyalarını duyurmakta ve markayı anlatmaktadırlar. Mevcut ve potansiyel müşterileri ile gerçek zamanlı iletişim kurabilmekte ve   etkin bir Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) uygulaması geliştirmektedir. Ayrıca, Twitter reklamları sayesinde firmalar takipçi sayılarını arttırarak daha geniş hedef kitlelere ulaşabilmektedirler. Bu bağlamda marka iletişimi ve yönetiminde sosyal medyanın dolayısıyla da Twitter’ın önemli bir etkisinin var olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar

Guglielmo, Connie (2009). “Dell Rings up $6.5 Million in Sales Using Twitter, December 8, Bloomberg (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=akXzD_6YNHCk)

Kwon, Eun Sook and Sung, Yongjun (2011). “Follow Me! Global Marketers’ Twitter Use”, Journal of Interactive Advertising, Vol 12 No 1, pp. 4-16.

Sherman Sarah (2011). “Twitter to offer brans Facebook style pages” Markatetingmagazine, 6 April 2012, p.1, UK.

O’Reilly, Lara (2012)  “Twitter highlights brand success stories to convince doubters” Marketing Week (Online Edition), 18/6/2012, p2-2,1p. UK.

“Twitter ready to step up Gourtsliip of advertisers”, Campaign UK, 28 October 2011, p.12

http://www.business2community.com/twitter/advertising-on-twitter-0265719

https://business.twitter.com/en/advertise/start/

http://sosyalmedya.co/semiocast-twitter-arastirmasi/

THE BRAND age dergisinin Kasım 2013 sayısında yayınlamıştır. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>