Seçime giren partilerin Twitter karnesi

Seçime iki gün kala, seçime giren 20 siyasi partinin Twitter hesaplarını incelediğimizde; tweet, takipçi, takip edilen, favoriler ve paylaşılan video ve fotoğraf sayılarını sizin için derledim.

İncelemeye alınan hesaplar, partilerin resmi Twitter hesaplarıdır. Başka bir ifade ile partilerin kurumsal web sitelerinde belirtmiş oldukları Twitter hesapları da diyebiliriz. Yapılan incelemede sadece tek bir partinin (Hak ve Adalet Partisi) kurumsal web sitesinde Twitter hesabına ulaşılamamıştır. Ancak Twitter’da partinin bir hesabı bulunmakta ve parti ile ilgili tüm paylaşımlar bu hesaptan yapılmaktadır. Bazı partilerin resmi Twitter hesabı dışında özellikle  7 Haziran Genel Seçimleri için propaganda amaçlı açmış oldukları hesaplarda bulunmaktadır. Belirtilmesi gereken önemli diğer bir hususta, aşağıdaki tabloda göreceğiniz rakamlar, partilerin  resmi Twitter hesaplarını açtıkları ilk günden itibaren 04 Haziran 2015 tarihine kadar yapmış oldukları hareketlerdir. Yani, sadece genel seçimlere yönelik rakamlar değildir.

Tabloyu incelediğimizde ortaya çıkan sonuçları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Yurt Partisi hesap açıldığından bugüne kadar sadece 2 tweet yazmış. Bunlar; partinin Facebook hesabının ve yenilenen web sitesinin duyurulması ile ilgilidir.
  • Hak ve Adalet Partisi’nin paylaştığı fotoğraf ve video sayısı diğer partilere oranla oldukça yüksektir. Ayrıca, bu partinin takipçi ve takip edilen kişi sayısı da birbirine yakındır.
  • Doğru Yol Partisi hiçbir fotoğraf ve video paylaşmamıştır. Bunun dışında, Doğru Yol Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Komünist Parti, Millet Partisi, Hak ve Adalet Partisi, Saadet Partisi ve Yurt Partisi hiçbir tweeti favorilere eklememiştir.
  • Merkez Partisi ve Yurt Partisi hiçbir hesabı takip etmemektedir.
  • Hesabı Twitter’da resmi onaylı sadece üç parti bulunmaktadır. Bu hesaplar;  Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin hesaplarıdır.
  •  En çok takipçisi olan ilk beş parti sırasıyla şu şekildedir: Vatan Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi’dir.
  • En çok takip edilen hesap sayısına baktığımızda Hak ve Adalet Partisi’nin diğer partilere göre yüksek bir sayı ile ilk sırada olduğunu görmekteyiz. İkinci sırada Liberal ve Demokrat Parti, üçüncü sırada Cumhuriyet Halk Partisi, dördüncü sırada Halkların Demokratik Partisi ve beşinci sırada Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi bulunmaktadır.
  • Tweet sayısına baktığımızda Hak ve Adalet Partisi’nin birinci  sırada olduğu görülmektedir. Sırasıyla diğer partiler, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Vatan Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi’dir.
  • Ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç ise; Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi’nin Twitter hesaplarına ait  rakamların birbirine  yakın olmasıdır

00

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>