Uluslararası İletişimde Yeni Yönelimler İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Konuşuldu

12

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü tarafından düzenlenen “1. Uluslararası İletişimde Yeni Yönelimler Konferansı”nın ilk günü farklı oturumlar çerçevesinde Sütlüce Yerleşkesinde gerçekleşti.

Konferansın açılışında konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, İletişim fakültesi bazında bölümler üzerinde yaptıkları değişikliklerden bahsederek “Fakültelerimizde ilkleri gerçekleştirmeye önem veriyoruz. iletişim fakültesi, fakülteler arasında en eski olan fakültemiz ve ürettikleri değer ile çalışmalarına devam ediyor. Bildiğiniz gibi iletişim iki taraflı ve birbirini etkileyen süreçlerdir. Bu sayede tercihler ve önceliklerimizi belirleriz.” diyerek teşekkürleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“ Gelişen Teknoloji Bireysel İletişimden, Kitlesel İletişime Kadar Etsini Gösteriyor”

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gülay Öztürk açılışta yaptığı konuşmada dijital dünyanın önemine dikkat çekti. Öztürk şunları ifade etti: “ Bugünün dijital dünyası hiç olmadığı kadar interaktif, çok sesli ve kullanıcı verilerinin nerelerde kullanıldığını net söyleyemeyecek kadar da ürkütücü bir tabloyu bizlere sunmaktadır. Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik gibi “gerçeklik kurgusunu” yeniden inşaa eden ve kullanıcıya yeni deneyim alanı yaratan bu yeni dünyanın iletişimin farklı alanlarına etkisi kaçınılmazdır. Bu konferansla iletişimin farklı disiplinlerde hangi trendlerin takip edildiğini ve nasıl bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmak öncelikli amacımız Okumaya devam…

“İDEAL ANNE TERLİĞİNİ” ARAŞTIRAN TWIGY, GÜLDÜRÜYOR

2

Kızdığında terlik fırlatan anne klişesini derinlemesine araştırarak, anne ve çocuklar için ideal anne terliğini bulmak üzere kolları sıvayan Twigy, sosyal medyada eğlenceli bir araştırma başlattı. Twitter üzerinden başlattığı eğlenceli anketler ve fenomen hesap ‘Var Böyle Tipler’ tarafından yapılan komik videolar ile büyüyen kampanya, büyük ilgi görüyor!

Görünen o ki; neredeyse her Türk çocuğunun annesinden terlik yeme hikayesi mevcut. Ancak anneler fırlattıkları terliklerin can acıtmasını aslında hiç istemiyormuş!

Twitter’da @Twigyistanbul hesabı üzerinden yaptığı anketler ile anne ve çocuklara hayallerindeki anne terliğinin özelliklerini soran Twigy, 2 gün içinde onbinlerce eğlenceli yanıt topladı. Var Böyle Tipler’in yaptığı videolar ise yüzbinlerce izlendi.

Anketin ilk sorusu olan “Daha önce hiç Anne Terliği yedin mi?” sorusunun cevabına göre, katılanların %68’si annesinden terlik yemiş.

10.000 kişinin oyladığı, “En son kaç yaşında ‘Anne Terliği’ yedin?” sorusuna %56, ‘7-15 yaş arasında’ cevabı verirken, %21 ‘Hala yiyorum’ demiş.

4.800 kişinin cevap verdiği “Annenden yiyeceğin terlikte aradığın özellikler nelerdir?” sorusuna gelen en popüler cevap; %36 ile ‘Hedefe hiç ulaşmasın” olmuş. Ardından %31 ile “Vursun ama acıtmasın” geliyor.

Sorulan son soru ise “Sence annelerin hayalindeki ‘Anne Terliği’nin olmazsa olmaz özelliği nedir?”. Şimdiden 5.500 kişinin oy verdiği soruya göre annelerin hayalindeki terliğin olmazsa olmaz özelliği %46 ile “Vursun ama acıtmasın” olmuş. Bu cevabı %30 ile “Ayaktaktan da atılabilsin” özelliği takip ediyor.

Okumaya devam…

Twitter’da 140 karakter değişikliği

Twitter’da beklenen değişiklik gerçekleşti.

Bundan böyle Twitlere eklenen video, GIF, anket veya alıntı, 140 karakter sınırlamasına dahil edilmeyecek.

Böylece kullanıcılar twitlerine görsel ekledikleri zaman eskisine göre  daha uzun metinler yazabilecekler.

indir

 

 

 

Facebook’ta reklamdan kaçış yok

indir

Facebook, bünyesinde barındırdığı reklamların gösterilmesine büyük önem veriyor. Bu nedenle artık ad-block yani reklam engelleyici yazılım kullananlara da reklam gösterecek!

Reklamların masaüstü sürüme yüklenme biçiminde değişikliğe gidildiğini açıklayan şirket, böylece ad-block yazılımlarının reklamı algılayabilmesini zorlaştıracak.

Shiftdelete.net’in haberine göre yakın dönemde Facebook masaüstü kullanıcıları ad-block sahibi olsa bile reklam görmekten kaçamayacak.

Bakalım bu durum şirketin 1.7 milyar aktif kullanıcı sayısında bir değişikliğe neden olacak mı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/facebookta-kimse-reklamlardan-kacamayacak-40187818?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=facebookta-kimse-reklamlardan-kacamayacak-40187818&utm_term=post

Akıl Fikir İşleri, DigiTurk’ün sosyal medya ajansı oldu

dijitürkTürkiye’deki ilk dijital televizyon yayıncılığı platformu olan Digiturk, sosyal medyadaki iletişim faaliyetlerini yürütmek adına Akıl Fikir İşleri ile anlaştı. “Dilediğin Zaman , Dilediğin Yerde” uygulaması ile televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren ve her türlü TV programına istenildiği zaman istenildiği yerden erişilmesini sağlayan teknolojiyi Türkiye’ye sunan Digiturk’ün sosyal medya iletişimi ve bu iletişimin parçası olan sosyal medya projeleri, sosyal medyada monitoring ve raporlama, dijital tasarım çalışmaları Akıl Fikir İşleri tarafından yönetilecek.

Akıl Fikir İşleri, 2015 yılında Türk Hava Yolları için hazırladığı “Istanbul Flow Motion” videosu ile dikkat çekmiş ve geçtiğimiz aylarda Webrazzi tarafından yapılan oylamada “Yılın Dijital Ajansı” seçilerek adından söz ettirmişti. Akıl Fikir İşleri’nin müşteri portföyünde Türk Hava Yolları, TRTWorld gibi global arenada yer alan güçlü markalar bulunuyor.

Ajansın yönetici ortağı Afşın Avcı, Digiturk’un de müşteri portföyüne katılmasının kendileri için çok önemli olduğunu, medya tarafındaki deneyimlerini markanın gücüyle birleştirerek etkili işlere imza atmak istediklerini belirtti.

 

afi

Instagram’ın yeni logosunu gördünüz mü?

Son yıllarda üye sayısını hızla artırmasıyla dikkatleri üzerine çeken Instagram görsel kimliğinde kapsamlı bir değişime gitti. Sosyal medya devinin belki de en kritik kararı renk konusunda kendisini gösteriyor. Zira marka yeni görsel kimliğinde yıllardır kullandığı Mavi renkten vazgeçti ve daha canlı renlere yöneldi.  Bu canlı renkler Boomerang, Layout ve Hyperlapse uygulamalarında da kendini gösteriyor. Uygulama içinde ise yine mavi renkten vazgeçilerek beyaz tercih edilmiş. Markadan yapılan açıklamaya göre yapılan değişikliklerin amacı daha basit bir kullanım deneyimi sunmak ve fotoğrafların öne çıkmasını sağlamak.

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/haber/instagram-logosunu-degistirdiimages

Yeni Medya Konferansı 2016 – Yeni Medya ve Büyük Veri

ymlogoyeni2Yeni Medya’yı 2004 yılından itibaren akademik gündemine alan Kadir Has Üniversitesi, Büyük Veri ile ilgili bir çok farklı içerikli konuşmaların yapıldığı #YeniMedya16 konferansı  21 Nisan 2016 Perşembe günü Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

konusunun ele alındığı Konferansı’nın tüm konuşma, panel ve röportajlarını izlemek için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli.

Facebook üzerinden canlı yayın yapabileceksiniz

indirFacebook, kullanıcılaraın sayfaları üzerinden canlı yayın yapabilmesi için Periscope’tan ilham alarak gerekli güncellemeleri hayata geçirdi.

Facebook üzerinden canlı yayın yapabilme özelliği ilk olarak Amerika’da aktif hale getirildi. Aynı zamanda bu özelliği şimdilik sadece iPhone destekliyor.

Kullanıcılar canlı yayın için durum güncellemesi alanını kullanıyorlar.

Özelliğin Türkiye’de ne zaman aktif hale geleceği ise bilinmiyor.

Kaynak: http://marketingturkiye.com.tr/haber/artik-facebooktan-canli-yayin-yapilabiliyor

Twitter tepe yöneticileri görevinden ayrıldı

Twitter’da başkan yardımcısı konumundaki 3 tepe ismi daha görevinden ayrıldı. Twitter’da görevinden ayrılan 3 tepe yönetici; küresel medya ilişkilerinden sorumlu başka yardımcılığını sürdüren Katie Jacobs Stanto, ürün yönetiminden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Kevin Weil ve mühendislikten yönetiminden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Alex Roetter. Bu 3 ismin yerine atanacak isimlerse henüz açıklanmış değil.

indir