Sosyal medyada mahremiyet öldü, yaşasın kamu malı

Sosyal medya tüm mahremiyet kavramlarını ve anlamlarını yerle bir etti. Eskiden mahrem olan bir çok şey, şimdi kamu malı gibi sergileniyor.

Mahremiyetimizin sınırları nerede başlar, nerede biter? Önce kedilerin fotoğraflarını, sonra plajlarda ayakları  en sonunda ise tüm vücut  sergilendi sosyal medyada. “Like” ile ölçüldü güzellik dereceleri.

Selfie girdi hayatımıza, Türk Dil Kurumu’da mecburen karşılığını buldu “Özçekim” dedi. Öz mahremiyet, özçekim ile kamuya açıldı. Kamunun malı oldu adeta.

Daha ileri boyutlara taşıyanlarda oldu. Şimdilik çok şükür bizim kültürümüzde ve toplumumuzda çok aşırıya gidenler  sayıca fazla olmadı. Bazı marjineller hariç. Twitter’ın  kullanıcılarına canlı yayın yapma  imkanı sağlayan platformu  Periscope’tan pornografik içerikler yayınlayanlarda oldu. Bunlara ne diyeceğimi bilemedim. Akıllı telefon, akıllı ev, akıllı araba. Oysa ki bize lazım olan akıllı insanlardı. Akıllı teknolojiler ile donatılan insanoğlu, gittikçe aklını mı kaybediyordu?

televizyondaki sucuk reklamlarına kızan toplum, yediğini içtiğini paylaştı, Facebook’ta ve Instagram’da. Sanki çocuklar, görmüyordu bu fotoğrafları.  Sanki özenmiyorlardı çocuklar ve yetişkinler…

Daha önce yayınladığım “Büyük Birader her yerde” başlıklı yazımda aynen şu cümleleri yazmıştım. Tekrar etmekte fayda var diye düşünüyorum. “Akıllı telefonlarımız ile her anımızı sesli veya görüntülü kayda geçirir hale geldik.  Günümüzde ise  sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle  beraber günlük yaşantımızı, üzüntülerimizi, mutluluklarımızı,  sevinçlerimizi ve her anımızı kamuya açtık. Instagram’a yüklediğimiz fotoğraflarımızla fenomen oluyoruz.  Gizlimiz saklımız kalmadı. Gittiğimiz yerleri bile bildiriyoruz. Belki peşimizden birileri de gelir diye. Ya da “bak ben buradayım ama sen yoksun” edasıyla yazdık. Beğeniler aldıkça dijital mutluluklar yaşadık. Dijital yaşıyoruz dijital, mutluluk dijital, üzüntü dijital, aşk dijital. Fotoğraf çekip Facebook’a koyuyoruz ki sanal arkadaşlarımızda baksın, like yapsın ve  yorum yazsın. Sanki hepimiz birer Büyük Biraderiz. Gözümüz hep kendi üzerimizde ya da başkalarının üzerinde. Mahremiyet kavramını da. tartışır hale geldik.”

Sonuç olarak kaybettik mahremiyeti, öldü. Yaşasın kamu malı..

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>