Televizyon ve dijital mecra, hangisi reklamda etkili olacak?

33Merhaba reklam ve sosyal medya severler,

Bu yazıda da sizlere yine Twitter üzerinden yaptığım anketin sonuçlarını ve yorumları paylaşacağım.

Sorumuz “2016 yılında hangi reklam mecrası daha etkili olacak” idi. Sadece iki seçenek ortaya koydum. Televizyon ve dijital.

Açıkça itiraf etmem gerekirse sonuçları bu şekilde olacağını hiç tahmin etmedim. Ankete katılan 282 Twitter kullanıcısının %75’i dijital, %25’i de televizyon mecrasının 2016 yılının reklam pastasında daha etkili olacağı görüşünü belirtmişlerdir.

Benim düşüncem ise, televizyonun diğer reklam mecralarına göre hala hakimiyetini sürdüreceği üzerineydi.

Dijital reklam yatırımları televizyondan sonra ikinci sıraya almış olsa da uzun bir süre daha liderlik koltuğuna oturamayacak. Ama yükselişi her geçen zaman artacaktır. Markaların, televizyon ve dijital mecralara 2016 yılında ayırmış oldukları reklam bütçeleri aslında sorunun cevabını ortaya koyacaktır.  Bu anketi Twitter kullanıcılarına değil de, Unilever, P&G, Ülker, Vodafone, vb. medya planlamacılarına sormak daha uygun olur, görüşünde yorumlar geldi.  Ayrıca, Televizyon şu an ülkemizde her evde mevcut ama internet ya da dijital mecralar her evde yok, herkesin sosyal medya hesabı yok ama mutlaka evinde televizyonu var ve televizyon hala en çok izlenen ve takip edilen iletişim aracı. Aslında hedef kitle bağlamında bakarsak, kimi hedef kitlelere “özellikle gençlere” ulaşmakta dijital mecra daha etkili olabilir. Ancak, televizyon her kesimin ortak mecrası durumunda.

Anketi Twitter üzerinden yapmam belki de dijital seçeneğine biraz torpil geçilmesine sebep olmuştur :). Ankete katılanların geneli zamanının büyük çoğunluğunu bilgisayarda ve  sosyal medyada vakit geçirenler.  Dijital mecrayı kullananların daha çok “y ve z” kuşaklarının olması bu sonucun ortaya çıkmasının  bir sebebi de olabilir.

Eğer ömrümüz yeterse bir sene sonra 2016 yılında yapılan reklam yatırımlarına dair rakamları okuduğumuzda ve incelediğimizde bu yazıyı bir kez daha hatırlatırım. Umarım yanılmam. Yanılsam da ne fark eder? Yanılmakta bir sonuçtur ve her araştırmacı yanılabilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>