Üniversiteli gençler Zuckerberg’e rakip oldu

1452029449_ayneen-sosyal-agGazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde   sosyal medya uzmanlığı dersini alan  bir grup öğrenci yerli sosyal ağ “Ayneen”i kurdu.

İsim olarak “Ayneen”i seçmelerinin sebebini gençler şu şekilde açıklıyorlar; “Günlük hayatta çok kullanılan ve akılda kalıcı bir kelime olmasını istedik. Özellikle gençlerin kullandığı kelimeleri düşündük ve sonunda  “aynen” kelimesinde karar kıldık. Aynen’i iki “ee” ile pekiştirdik ve ortaya “Ayneen” çıktı”.

Çıkış sloganlarını “Henüz fenomen olamadınız mı? Burası sizin için yeni bir şans” olarak belirleyen öğrenciler, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda birçok fenomen olduğunu ve bu yüzden insanların fenomen olmak için şanslarının çok düşük olduğunu düşünüyorlar. Ancak, “Ayneen” ile yeni bir alan yarattıkların ve insanların bu ağda fenomen olabileceklerine inanıyorlar.

Aynen, Türkiye’ye özgü güvenlik ve gizliliğe önem veren bir sosyal ağ.

Diğer sosyal ağlardan ayıran özellikleri ise,

En önemlisi yerli bir sosyal ağ olması,

Reklam almıyor ve böylece kullanıcıyı yönlendirmek istemiyor. Hiçbir zaman reklam almayı düşünmüyorlar. Markaya yapılacak desteklerle ayakta kalmayı planlıyorlar.

Oyun isteği gibi kullanıcıyı rahatsız eden bir bildirim yok.

Paylaşım yapıldığında takipçilerinizin bir kısmına değil hepsine ulaşıyor.

Müzik ve video arama motoru entegresi var. Paylaşım kutusu altında çalışan bir arama motoruyla müzik ve videolar hızlıca bulunarak paylaşım yapılabiliyor.

Kısa zaman içerisinde büyük bir çıkış yapan Aynen’in şu an 20 binden fazla kullanıcısı mevcut. Aynı zamanda mobilde Android uygulaması da var. Iphone uygulaması için çalışmalar devam ediyor. Umarım yakın zamanda uygulama başlar.

Ayneen ekibi içerisinde Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden;  Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik ve Radyo Televizyon ve Sinema olmak üzere 3 bölümden 26 öğrenci bulunmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>